دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل سطوح دانشی و بینشی کشاورزی پایدار در بین شالی­کاران

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– کنترل علف­های هرز

روش های کنترل علف­های هرز شامل کاربرد ارقام قابل رقابت و یا اللوپاتیک[1] و یا هر دو، بهره گیری از بقایای گیاهان اللوپاتیک به صورت مالچ و نیز سیستم­های کشت مخلوط می­باشند و بدین ترتیب توان رقابتی گیاه زراعتی بالارفته و یا برای مدت طولانی در فصل رشد گسترش می­یابد(خواجه­پور، 1386).

2-4-4-4-1-گیاهان رقیب

در ارزیابی 25 گیاه زراعی که بر پایه درصد کاهش عملکرد آن ها توسط علف­های هرز به اقدام آمد، گندم در صدر، سویا چهارم، ذرت هفتم و پیاز در انتهای جدول قرارگرفته­اند. اختلافات موجود در میان گیاهان زراعی در طبقه بندی فوق اکثراَ به آهنگ و اندازه رشد جامعه گیاهی، فواصل خطوط کشت و احتمالاً چرخه زندگی آن­ها بستگی­دارد.

2-4-4-4-2- گیاهان اللوپاتیک

تفاوت میان گیاهان زراعی در رقابت با علف­های هرز ممکن می باشد به تولید مواد بازدارنده اللوپاتیک توسط ریشه­ها و اجزای هوایی زنده آن­ها مربوط باشد. ارقامی که مواد اللوپاتیک بیشتر تولید کنند بهتر می­توانند با علف های هرز رقابت­کنند. پس انتخاب یک رقم رقابت کننده و یا اللوپاتیک  می­تواند کنترل علف­های­هرز را بهبود بخشیده و در نتیجه کاربرد علف کش یا شخم کمتری را امکان پذیرکند (خواجه­پور، 1386).

2-4-4-5-کنترل بیولوژیک

به کمک بسیاری از حشرات علف­خوار و یا حشراتی که پارازیت دیگر حشراتند می­توان با بسیاری از آفات به­گونه طبیعی مقابله­نمود نظیر زنبور تریکوگراما که کاربرد آن در شمال موفق آمیز بوده می باشد (خواجه­پور، 1386). از طرفی بحث سلامتی کشاورزان که به علت تماس با حشره­کش ها به خطر می­افتد مطرح شده­می باشد و لذا در نظر داشتن آن ضروری می­نماید. با در نظر داشتن این موضوع در سطح بین­المللی تحقیقات زیادی در این زمینه صورت­گرفت و در نهایت بالاخره در سال 1995 تولید محصولات تراریخته به حد تجاری رسید. رغبت به کاشت این محصولات به حدی بود که طی چندسال اندازه ارزش تجاری مصرف بذور از 1 میلیون دلار­ در سال 1995 به بیش از چهار میلیارد دلار در سال 2002 رسید (پرتی، 1996).

1-Alellopatic

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1-    اهداف پژوهش

هدف کلی از اجرای این پژوهش، مطالعه دانش و بینش شالی­کاران شهرستان تالش پیرامون کشاورزی پایدار می­باشد. بر این اساس اهداف اختصاصی مورد نظر در این پژوهش عبارت­اند از:

  1. مطالعه ویژگی های فردی و حرفه­ای شالی­کاران شهرستان تالش.
  2. مطالعه ویژگی اقتصادی – اجتماعی شالی­کاران شهرستان تالش.
  3. شناسایی مهم­ترین عوامل تاثیر گذار بر بینش و دانش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار
  4. مطالعه اندازه دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار

1-2-    سوالات پژوهش

  1. اندازه دانش وبینش شالی­کاران در خصوص کشاورزی پایدار چگونه می باشد؟

2. اندازه دانش و بینش شالی­کاران در زمینه فن­آوری­های کشاورزی پایدار چگونه می باشد؟