اطلاعات کامل در مورد گلوکوزامین و خواص مکمل گلوکوزامین | تغذیه سالم

نام گلوکوزامین رو آدمایی که دچار ساییدگی استخوانا و مفاصل هستن زیاد شنیده ان و حتما از مکمل گلوکوزامین اتفاده کردن. گلوکوزامین ماده ای طبیعیه که باعث غضروف سازی می شه. یکی از منابع سرشار گلوکوزامین پای مرغ است که نسبت به مکملا داروخونه بسیار با صرفه تر و سالم تره.

گلوکوزامین خواص و فاواید گلوکوزامین و اطلاعاتی در مورد مکمل گلوکوزامین

گلوکوزامین یه ماده طبیعیه که در مایع دور و بر مفاصل پیدا میشه. این ماده در حالت عادی در استخون حیوانات، مغز استخون، صدف و قارچ هست. گلوکوزامین نقش بسیار مهمی در ساخت و ساز غضروفا بازی می کنه و معمولا به عنوان یه مکمل واسه آدمایی به کار میره که از آرتریت ، به خصوص آرتروز رنج می برن. گلوکوزامین به خصوص گلوکوزامین سولفات، از پوسته سخت پوستان ورداشته می شه و در مکملای غذایی قرار میگیره. این ماده رو میشه در آزمایشگاه هم تولید کرد.

گلوکوزامین چیه؟

گلوکوزامین در اشکال مختلفی هست. این اشکال یعنی:

 • گلوکوزامین سولفات
 • گلوکوزامین هیدروکلراید
 • N- استیل گلوکوزامین

با اینکه این سه ماده مثل هم هستن، اما اثرات برابری روی بدن ندارن. بیشتر تحقیقات انجام شده که پتانسیل این مواد روی سلامتی بدن رو آزمایش کردن روی گلوکوزامین سولفات تمرکز داشتن.مکملای غذایی شامل گلوکوزامین معمولا شامل مواد دیگری مثل کندرویتین سولفات ، MSM یا غضروف کوسه هستن. با اینکه بعضی از افراد می گن که این ترکیبات می تونه براشون به درد بخور باشه اما دلایل علمی واسه تایید این موضوع موجود نیس. موسسه ملی سلامت(NIH) اضافه می کنه که کرمای پوست شامل گلوکوزامین واسه درد مفاصل می تونه به درد بخور باشه چون مواد دیگری در اون هست که خاصیت آرامش دهندگی دارن. دلایلی موجود نیس که نشون بده گلوکوزامین از راه پوست قابل جذبه. موسسه ملی سلامت هم اینکه میگه که بعضی از اجناس شامل گلوکوزامین سولفات ، شامل موادی که روی برچسبشان نوشته شده نیستن. ازمایشای انجام شده نشون میده که این اجناس محتوای گلوکوزامین ۰ تا ۱۰۰ درصد رو دارن. در ازمایشای دیگه( وقتی که برچسب محصول ادعا می کرد شامل گلوکوزامین هدیروکلرایده) مشخص شد که این محصول شامل گلوکوزامین سولفاته.

به چه دلیل ادما از مکملای گلوکوزامین استفاده می کنن؟

براساس مرکز ملی درمانای جانشین و مکمل، تحقیقات انجام شده نشون میده که ۱۷.۷ درصد از بزرگسالان در آمریکا، یه جور مکملای غذایی رو مصرف می کنن. از میون این افراد، ۱۹.۹ درصد از مکملای گلوکوزامین استفاده می کنن. مکملای شامل گلوکوزامین، یکی از موارد رایجیه که به وسیله افراد گرفتار به آرتروز ، مریضی التهابی روده (IBDD) و کولیت اولسراتیو مصرف می شه.

آرتروز:

تحقیقات علمی جور واجور نشون میده که مکملای شامل گلوکوزامین ممکنه به مریضایی که گرفتار به آرتروز هستن کمک کنه. تحقیقات هم اینکه فهمیده که گلوکوزامین به درستی می تونه:

 • دردهای مربوط به آرتروز رو کم کنه.
 • کارکرد مریضایی که درد بالایی در زانو یا باسن خود دارن رو بهتر کنه.
 • سفتی رو کم کنه
 • التهاب مفاصل رو کم کنه
 • بعد از سه ماه مصرف و قطع اون، آرامش مداومی واسه مریض تامین کنه.

با اینحال، تحقیقات جور واجور نشون میده که گلوکوزامین به همراه کندرویتین سولفات کمک زیادی به آرامش دردهای آرتروز جفت و جور نمی کنه. با این وجود در میان چد تن از بیماران مطالعه شده در این تحقیق، آدمایی که درد متوسط تا شدید داشتن، آرامش خیلی از این مواد به دست آورده ان.

در سال ۲۰۰۸، محققان مطالعه ۲ ساله ای رو در آمریکا انجام دادن. یافته های نشون میده که گلوکوزامین و کندرویتین سولفات( همراه همدیگه یا به تنهایی) در کاهش روند تخریب غضروف در ارتروز زانو یافته های بهتری نسبت به پلاسیبو نداشته. با اینحال، آدمایی که از راه پلاسیبو استفاده کردن روند تخریب و از دست دادن غضروف کمتری رو تجربه می کنن. بیشتر تحقیقات نشون میده که اگه گرفتار به آرتروز هستین و نشانهاتون متوسط تا شدیده، مصرف گلوکوزامین یا ترکیب گلوکوزامین به همراه کندرویتین سولفات می تونه به درد بخور باشه وگرنه این ماده بهتر از پلاسیبو نیس.

مولتیپل اسکلروزیس:

محققان در دانشگاه کالفیرنیا به این نتیجه رسیدن که مکملای شامل N- استیل گلوکوزامین جواب خود ایمنی داغون کننده که در این مریضی اتفاق می افته رو سرکوب می کنه. محققان توضیح میدن که N- استیل گلوکوزامین از رشد و کارکرد سلولای T غیر طبیعی مانع می شه. دکتر Demetriouدر این باره میگه: این مکمل براساس شکر، مشکل ژنتیکی رو اصلاح می کنه که باعث تحریک سلولا واسه حمله به بدن می شه. همین امر باعث شده که این راه و روش واسه درمان بیماران گرفتار به مولتیپل اسکلروزیس به درد بخور باشه. این محققان از موشای آزمایشگاهی گرفتار به مریضی مثل MS استفاده کردن. محققان به این نتیجه رسیدن وقتی که موشایی با ضعف در پاها از N- استیل گلوکوزامین استفاده می کردن، رشد و کارکرد سلولای غیر طبیعی T متوقف می شد. یه تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی جفرسون به این نتیجه رسیدن که گلوکوزامین می تونه نشونه های MS رو به تاخیر بندازه. اونا به این نتیجه رسیدن که این ماده می تونه توانایی موش واسه حرکت و پیاده روی رو بهتر کنه.

گلوکوزامین واسه شرایط و بیماریای دیگری هم استفاده میشن. با اینحال، تحقیقات جور واجور نشون میده که این ماده واسه درمان بعضی از بیماریا به درد بخور نیس و حتی می تونه شرایط رو بدتر کنه. از لیست پایین تنها موردی که مطالعه مثبت در مورد یافته های حاصل از گلوکوزامین هست ،درمان مشکلات مفصل گیجگاهیه:

 • اسیبای ورزشی: براساس تحقیقات انجام شده، تا به امروز هیچ دلایلی واسه پشتیبانی یا رد اثر این ماده در اسیبای ورشی وجود نداره.
 • کمر درد طولانی: مطالعه منتشر شده در BMJ نشون میده که امتیازات گلوکوزامین واسه کاهش کمر درد به خاطر کیفیت پایین تحقیقات موجود، قابل اثبات نیس.
 • مشکلات مفصل گیجگاهی: تحقیقات انجام شده نشون میده که گلوکوزامین و ایبوپروفن سطح درد در بیماران گرفتار به مشکلات مفصل گیجگاهی رو کم می کنه. در زیرگروه مطالعه شده ، گلوکوزامین تاثیر بسیار بزرگی روی کاهش درد تولید شده در طول کارکرد و فعالیتای جور واجور داشته.
 • مشکل سیاهرگی: مطالعه علمی در مورد پیشنهاد یا رد مصرف گلوکوزامین واسه مشکل سیاهرگی موجود نیس.
 • آلرژی: با اینکه بیشتر افراد واسه جلوگیری ازآلرژی از گلوکوزامین استفاده می کنن اما تحقیقات جور واجور در مورد واکنشای آلرژیک احتمالی اون واسه یه سری از آدما به خصوص آدمایی که به سخت پوستان حساسیت دارن اخطار داده. مایوکلینیک اخطار داده که گلوکوزامین ساخته شده از سخت پوستان،می تونه واسه بعضی از افراد حساسیت زا باشه.
 • اسم: واقعا تحقیقات انجام شده اخطار داده که مصرف گلوکوزامین باید در بیماران گرفتار به اسم با احتیاط مصرف شه.

نگرانیای ایمنی:

براساس مطالعه موسسه ملی سلامت، گلوکوزامین اگه به درستی مصرف شه واسه بزرگسالان بی خطر هستش. NIH اضافه می کنه که بعضی از مشکلات جانبی ناچیز که شامل موارد زیره ممکنه بعد از مصرف گلوکوزامین ایجاد شه:

 • خواب آلودگی
 • واکنشای پوستی
 • سردرد

بارداری و شیردهی: هیچکی در مورد امن بودن یا نبودن این ماده در زنان باردار یا شیرده اطلاعی نداره. تا به امروز، تحقیقات علمی انجام شده یافته های برابری به دست نیاورده. بخاطر این پیشنهاد می شه زنان در طول دوران بارداری یا شیردهی از گلوکوزامین استفاده نکنن.

آسم: مجلات پزشکی زیاد اخطار دادن که گلوکوزامین ممکنه باعث ایجاد حملات آسم در این افراد شه. گزارشی آسم رو به مصرف گلوکوزامین در رابطه دونسته.

دیابت: بعضی از تحقیقات اولیه نشون میده که گلوکوزامین می تونه سطح گلوکز خون رو در افراد گرفتار به دیابت بالا ببره. بعضی از تحقیقات هم نتیجه معکوسی داشته. این موضوع نشون میده که گلوکوزامین به احتمال زیاد روی سطح قند خون در بیماران دیابتی تاثیر نداره.

حساسیت به صدف: بعضی از اجناس شامل گلوکوزامین از پوسته صدف ساخته می شن. آدمایی که به صدف حساسیت دارن باید در مورد مصرف اون با احتیاط باشن. با اینحال موسسه ملی سلامت عقیده داره که واکنشای آلرژیک بعد از مصرف گلوکوزامین در این افراد مشاهده نشده.

خواص مکمل گلوکوزامین

بعضی از مواد دارویی و مکملای غذایی هست که ورزشکاران از اونا استفاده می کنن ، بعضی وقتا دردای مفصلی بر اثر فشار زیادتر از اندازه و یا تمرین نادرست به سراغ فرد می اید که در این هنگام ورزشکار از قرصای گلوکوزامین استفاده می کنه.

از (MSM) یا Methyl Sulfonyl Mthana و گلوکوزامین سالیان متمادیه که ورزشکاران و افراد غیرورزشکار واسه بازسازی و درمان دردهای مفصلی بهره می جویند. دردهای مفصلی در بیشتر مواقع بر اثر وارد شدن استرس زیادتر از اندازه روی غضروف داخل مفصل بین تمرینات سنگین ایجاد می شه. در این مطلب نگاه خلاصه بر کارکرد این دو ماده داریم.MSM یه ترکیب سولفور طبیعیه که در بیشتر مواد غذائی پیدا میشه در تحقیقات به عمل اومده مشخص شده که این ماده در رفع التهاب و درمان سرطان مخصوصا سرطان سینه و کلون مؤثره.MSM این توانایی رو داره که از سرعت پیشرفت مریضی قلبی جلوگیری به عمل آورد. در آزمایش ایی که روی حیوانات به عمل اومده مکمل کردن این ماده در رژیم غذائی اونا نشون داده که این ماده از بروز مشکلات مفصلی، کم خونی و هم اینکه مشکلات کلیوی جلوگیری به عمل می آورد. تو یه گزارش که به وسیله دکتر جاکوب اتل اعلام شده بود اون اقرار داشته بود که به وسیله این ماده اون تونست ۱۸،۰۰۰ مریض خود رو که از دردهای طولانی، آسیب دیدگیای تکراری مفصلی، آرتروز و… رنج می بردن رو درمان کنه. در مورد آرتروز اندازه ۶ گرم مصرف روزانه واسه کاهش دردهای مفصلی پیشنهاد می شه. در مورد مشکلات جانبی و سمی بودن این ماده (دارو) واسه بدن تا الان هیچ گزارشی اعلام نشده حتی در مواردی که مریض روزانه تا ۱۰۰ گرم از این ماده دریافت کرده هم هیچ آسیب جانبی دیده نشده. به هر حال اندازه مصرف پیشنهاد شده این ماده به صورت روزانه حدود ۲ تا ۲۰ گرمه ولی همونطور که در اول هم عنوان شد در صورت مصرف توأم این ماده با گلوزامین اثر مثبت اون چندین برابر می شه.این معنیش اینه که در صورت وجود گلوزامین میشه اندازه دریافت MSM رو تا حدود ۱ تا ۲ گرم در طول روز کم کرد.گلوکوزامین Glucosamine)

گلوکوزامین همونطور که از اسمش پیداست از سنتز ترکیب قند و آمین به وجود میاد (گلوکز + آمین). گلوکزامین در شکلای مختلفی هست (HCI). سولفات پتاسیم، سولفات سدیم وان استیل که همه دارای اثر مشابهی هستن (درصد جذب شکلای جور واجور گلوکزامین حدود ۹۰ درصد به بالاس). در دو تحقیق که در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲ به عمل اومده مشخص شد که گلوکوزامین در برطرف کردن دردهای مفصلی و پیشرفت کارکرد مفاصل بسیار مؤثره. تو یه تحقیق دیگه حتی عنوان شده بود که گلوکوزامین در قیاس با داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن در برطرف کردن، دردهای مفصلی کارسازتره.چگونگی ساختار اثر این ماده هنوز مشخص نشده ولی با این وجود اینطور انگار این ماده باعث تحریک بدن در رشد غضروف می شه. (کارتلیج) یا همون غضروف در همه مفاصل بدن پیدا میشه و از این واسه که با سیستم گردش خون در ارتباطه مستثنیه. یعنی عضروفا برخلاف دیگه بافتای بدن هیچ وقت به صورت مستقیم به وسیله خون تغذیه نمی شن و بخاطر این غضروفا باید مواد مغذی خود رو از راه گردش مایعات داخل بدن تأمین کنن. فشار وارده بر مفاصل باعث می شه که مایع داخل غضروف به سمت خارخ بافت حرکت کنه و بعد همین مایع در شرایط خارج از مفصل مواذ مغذی خود رو جذب می کنه و وقتی که فشار وارده از روی مفصل ورداشته شد، دوباره این مایع داخل غضروف برمیگرده. و اونو با مواد غذائی کامل تغذیه می کنه. یکی از دلایل اصلی اینکه به چه دلیل ورزش واسه سلامت مفاصل مؤثره همینه.آدمایی که فعالیت بدنی پائینی دارن از نظر دچار شدن به عوارضی مثل آرتروز و ناراحتیای مفصلی بسیار مستعدتر هستن. به مروز زمان و کم کم غضروفا قدرت نگه داشتن مایعات رو از دست میدن که همین موضوع دردهای مفصلی رو به همراه می آورد.مکمل کردن گلوکوزامین در رژیم غذائی روزانه باعث می شه که این مایعات (که اصطلاحاً به اونا Synorial می گن) سفت تر شده و خاصیت ژلاتینی به خود بگیرن و در نتیجه غضروف بتونه مایع بیشتری رو در میان خود نگه داره و همین خاصیت نه فقط باعث افزایش دسترسی کارتلیج (غضروف) به مواد غذائی می شه بلکه قدرت تحمل فشار بیشتر روی مفصل رو هم پیشرفت میده. در کلام دیگه میشه کارکرد گلوکزامین رو اینطور گفت که باعث کاهش اصطحلاک و کاهش درد دور و بر مفصل می شه.

پس از گذشت ۱۲ تا ۱۸ ماه از مکمل کردن گلوکوزامین سیستم اعصاب مرکزهای فیبرهای عصبی رو به داخل بافت مفصلی امتداد میده و اینجوری کارکرد سیستم عصبی و حرکتی بدن پیشرفت پیدا میکنه.

علاوه بر این مشخص شده که گلوکوزامین به دوباره سازی غضروفای آسیب دیده هم کمک می کنه. پس تحقیقاتی که تازگیاً به عمل اومده هیچ مشکلات حانبی در مورد مکمل کردن درازمدت این ماده در رژیم غذائی روزانه در افراد سالم دیده نشده. دوز مصرفی عادی گلوکوزامین به صورت روزانه حدود ۵/۱ گرمه که بسته به نیاز فرد میشه اونو تا ۳ و حتی ۱۲ گرم در طول روز برسونه. به صورت میانگین در هر وعده باید حدود ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم (۷۵/۰ تا ۵/۱ گرم) گلوکوزامین مصرف کرد. بهترین زمان واسه مصرف گلوکوزامین همراه با وعده غذائیه.نتیجه گیری: MSM و گلوکوزامین واسه اون دسته از ورزشکاران که از یه درد طولانی بر اثر تمرین سنگین رنج می برن بسیار به درد بخور و مؤثر هستن در صورت مصرف درست و به جای این ترکیبات به طور حتم ورزشکار پیشرفت کارکرد ورزشی، خلاص شدن از دست درد مفصل رو تجربه می کنه.

گلوکوزامین, اطلاعاتی در مورد مکمل گلوکوزامین

.

منبع :

Leave a Comment