اطلاعات کامل در مورد کاندوم های زنانه و مردانه | بیماری

میشه گفت عادی ترین روش پیشگیری از بارداری در بین زن و شوهر، به کار گیری کاندوم (از نوع زنونه یا مردونه اون) است. نکته مهم در به کار گیری کاندوم اینه که هیچوقت نباید نوع زنونه و مردونه اون همزمان استفاده شن.

کاندوم زنونه:

کاندوم زنونه شامل غلافی از جنس لغزنده "پلی اورتان" بوده و از نظر ظاهری مشابه کاندوم مردونه س. در انتهای بسته اون که حلقه ای انعطاف پذیر هست باید در درون مهبل قرار گیرد؛ در حالی که انتهای باز اون به سمت بیرون بوده و تا اندازه ای لبا رو می پوشونه.

کاندوم زنونه هم مانند کاندوم مردونه بدون نسخه دکتر در داخل داروخانه ها به فروش می رسه و فقط واسه یه بار استفاده کاربرد داره و هیچوقت با کاندوم مردونه نباید استفاده بشه؛ چون موجب لغزش و خارج شدن از محل می شه.

کاندوم مردونه:

کاندوم ورقه ای ظریف از جنس لاستیک و بافت حیوانیه که در داروخانه ها هست. در جفت و جور کاندوم احتیاجی به تجویز دکتر نیس و واسه عموم خریداری اون آزاده. این وسیله از نظر پزشکان علاوه بر پیشگیری از بارداری در جلوگیری از انتقال بیماریای مقاربتی هم نقش داره.

در گذشته کاندوما از جنس پارچه های غیرقابل نفوذ و یا روده حیوانات جفت و جور می شدن ولی حالا به دلیل این که بیشتر ادما ازش استفاده می کنن، با موادی از جنس لاستیک و در رنگای جور واجور به فروش می رسن.

کیفیت کاندوم:

از نظر کیفیت، ۲ بار کاندوم مورد آزمایش قرار میگیره بدین صورت که:

* واسه بار اول به وسیله سازنده

* از طرف بازرسین دولتا و افراد سازنده کاندوم رو از جهت وجود سوراخای ریز و سستی در زمان پاره شدن مورد آزمایش قرار میدن.

به دلیل این که کارخانجات سازنده حتی با مشاهده سوراخ و یا سستی جدار کاندوم، اونو بازم به داروخانه ها عرضه می کنن، دولتا هم علاوه بر اونا نظارت کامل بر سالم بودن کاندوما دارن تا این نبود کنترل بر محصول تا حدودی مرتفع شه.

روش استفاده:

کاندوم مردونه غلافیه که روی آلت نعوظ یافته قبل از نزدیکی قرار میگیره و از ورود اسپرم (نبود تمایل به بارداری) پیشگیری می کنه.

این وسیله فقط واسه یه بار کارایی داره؛ البته به بعضی از اونا مواد از بین برنده اسپرم (اسپرم کش) اضافه می شه که از نظر پزشکی تاثیر زیادی در پیشگیری از بارداری نداره.

به خاطر این که کاندوم مانند یه مانع مکانیکی عمل می کنه؛ پس از تماس مستقیم با اسپرم، ترشحات تناسلی، عفونی، چرک و زخمای تناسلی تا اندازه زیادی جلوگیری می کنه.(بیشتر کاندوما از صمغ لاتکس و تعداد کمی از اونا از روده گوسفند ساخته شدن.)

کاندومای لاتکسی:

کاندومای لاتکسی یکی از موثرترین روش ها واسه کاهش خطر عفونت به وجود اومده به وسیله ویروسای عامل ایجاد مریضی ایدز و یا بقیه بیماریای انتقالی از راه جنسی هستن.

مواد لغزنده بدون چربی مانند ژل آبکی یا ژل K-Y، می تونن در همراهی با کاندومای لاتکسی یا پوست گوسفندی استفاده شن ولی مواد لغزنده چرب مانند ژل پترولیوم(وازلین) لوسیونا یا روغن بچه یا روغن ماساژ نباید مورد استفاده قرار گیرند؛ چون دلیل سست و پاره شدن سریع کاندوم می شه.

روش بسته بندی کاندوم:

واسه جلوگیری از ورود هوا به بسته ها، هر کاندوم به صورت جداگونه تو یه بسته باید قرار گیرد؛ به دلیل این که اگه مقداری هوا در بسته بندیا وارد شه دلیل از بین رفتن کاندوم می شه؛ پس خیلی از کارخانه های تولید کننده روی بسته بندی کاندوم تاریخ تولید و انقضاء محصول رو درج می کنن. و اگه از مدت زمان نامبرده گذشته باشه، مصرف اون پیشنهاد نمی شه.

خیلی از افراد سازنده هم بر این عقیده هستن که اگه کاندوما رو در شرایط مناسب از نظر نور، گرما و رطوبت مراقبت کرد در حدود ۵ سال از مدت تولید قابل استفاده هستن.

نکات قابل توجه در زمان استفاده:

* قبل از انجام نزدیکی باید کاندوم روی آلت تناسلی در حال نعوظ قرار گیرد.

* خیلی سریعً پس از خروج منی و قبل از اون که حالت نعوظ به طور کاملً از بین بره، باید آلت تناسلی رو خارج و مواظب بود تا کاندوم پاره و یا از آلت جدا نشه.

* به کار گیری ژل، کرم یا کفای از بین برنده اسپرم (اسپرم کش) در اندازه تاثیرگذاری کاندوم بسیار موثره.

مشکلات:

۱- پارگی در زمان نزدیکی

۲- گران بودن

۳- کاهش احساسات در بین نزدیکی

۴- نبود داشتن تمایل به به کار گیری طرف مردان

۵- وجود حساسیت به استفاده

مشکلات جانبی:

کاندوم آسیب خاصی نداشته ولی بعضی از افراد نسبت به بروز حساسیت و هم اینکه کاهش احساس جنسی در زمان نزدیکی شاکی هستن؛ پس پیشنهاد می شه واسه پیشگیری از بارداری روشای دیگری رو تجربه کنن.

تاثیر:

اندازه تاثیرگذاری این روش به رعایت کردن بعضی نکات بستگی داره تا مشکلی در بین نزدیکی ایجاد نگردد. بیشتر آدما به دلیل نبود موفقیت با کاندوم، پاره شدن اونو در بین نزدیکی تجربه می کنن.

اگه پس از مقاربت فهمیدین که کاندوم سوراخ یا پاره بوده و احتمال بروز حاملگی ناخواسته هست، هرچه سریع تر ً صبح روز بعد به مراکز بهداشتی، درمانی یا دکتر مراجعه کنین.

در صورت نبود دسترسی به دکتر یا مراکز فوق، به روش زیر عمل کنین:

۱) در اول واسه پیشگیری از بارداری باید ۴ قرص اچ دی رو به فاصله ۱۲ ساعت مصرف کرده(هر ۱۲ ساعت ۲ قرص) و یا ۴ قرص ال دی ۱۲ ساعت اول و ۴ قرص ال دی دیگه رو ۱۲ ساعت دوم بخورین؛ یعنی در ۲۴ ساعت ۸ قرص ال دی باید مصرف شه.

این نکته رو هم باید در نظر گرفت که واسه به کار گیری این روش بیشترین حد تا ۷۲ ساعت(سه روز) پس از نزدیکی مشکوک فرد اجازه داره تا مصرف قرص رو شروع کنه تا شانس بارداری ناخواسته هم کم بشه.

مهلت دارین هر چی زودتر خوردن قرص رو شروع کنین تا شانس حاملگی ناخواسته کمتر شه. اگه فرد حالت تهوع و یا سردرد داشته باشه باید با نظر دکتر از یه مسکن و یا قرص ضد تهوع استفاده کنه.

جمع آوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: هفت سیب

منبع : parsi1.com

Leave a Comment