اطلاعات کامل درباره جرم گیری دندان | تغذیه سالم

اطلاعات کامل درباره جرم گیری دندون

بهداشت دهن و دندون یکی از حساس ترین مواردیه که باید نسبت به اون حساس باشیم؛ در کشور ما بنا به دلایل جور واجور به این اهمیت جندانی داده نمی شه. یکی از مواردی که به اون توجه نمی شه جرم گیری دندانه. البته گذشته از بحث هزینه پزشکی این کار، بیشتر اوقات افراد نسبت به جرم گیری دندون و مشکلات اون اطلاعات بعضی وقتا اشتباهی دارن که ما در این مطلب به این مهم پراختیم و تلاش کردیم مطالبی رو جمع آوری کنیم که تا حدودی اطلاعات کاملی رو در اختیار شما بذاره. با امید به اینکه این مطلب رو به درد بخور آزمایش کنین. با ما همراه باشین.

در اول تعریفی از جرم دندون رو واسه شما ارائه کردیم و بعد به جرم گیری و مشکلات و امتیازات اون پراختیم.

میدونید که جرم دندون چیه؟

پلاک دندانی :

هروقت به مدت کوتاهی مسواک نزنیم همه روزه یه لایه چسبنده روی دندانا مخصوصا در خط لبه لثه رسوب می کنه که این لایه پلاک اسمشه.

جرم دندانی چیه:

اگه پلاک دندانی روزانه با مسواک و نخ دندون از روی دندانا و لثه ورداشته نشه بعد از یه مدت به رسوبات آهکی سفید، زرد یا تیره رنگی تبدیل می شه که با مسواک قابل برداشتن نیس. به این رسوبات آهکی در اصطلاح دندونپزشکی جرم می گن.

جرمایی که در بالای لثه روی دندانا تشکیل می شن قابل رویت هستن بیشتر در دور و بر طوق دندانا نمایان می شن. ولی جرمایی که در نواحی زیر لثه تشکیل می شن بمراتب خطرناکترند.

جرمی که روی دندانه ها تشکیل میشه چیزی مثل جرمای دور جدار داخلی سماوره . فرقش اینه که ترکیباتی سخت تر داشته و روند تشکیل اون کمی فرق داره . بزاق ما معمولا دارای املاح زیادیه که قدرت رسوب کردن رو دارن . این املاح معمولا در جاهائی که با غذا و مسواک کمتر در تماسه رسوب میکنن. رسوب این املاح همراه س با ایجاد بستر مناسب واسه جایگزینی میکروبهائی که به طور طبیعی در دهن هست و رشد و افزایش اون هستش . اضافه شدن پروتئینای موجود در غذا و بذاق و هم اینکه لاشه سلولهای مرده بافتای جور واجور دهن در کل باعث افزایش حجم این رسوبات شده و به مرور جرم تشکیل میشه.

این جرمای تشکیل شده پر از میکروبای مختلفه و با مسواک زدن هم تمیز نمیگردد و بافت چسبنده لثه رو که محکم به دندون چسبیده رو بمرور تخریب کرده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه رو تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندون میشه .

با جرم گیری و تمیز کردن این جرمای تشکیل شده روی دندون، از روند تخریب لثه جلو گیری می کنیم .

جرم گیری دندون ضرر داره؟

این موضوع که جرم گیری ضرر داره به طور کامل اشتباهه و ریشه یابی دلیل این نوع افکار اینه که جرمای تشکیل شده روی دندون به مرور لثه رو خراب کرده و خود جانشین میشه . این چون به مرور اتفاق میفتد و مریض متوجه عقب نشینی لثه نمیشه و لثه ای که عقب نشینی کرده با جرم جانشین میشه فضای خالی که بین دندانه ها در اثر عقب نشینی لثه هم که بوجو میاد از دید مریض مخفی میمونه . موقعی که مریض واسه جرم گیری مراجعه میکنه وقتی این جرما رو تمیز می شه لثه ضعیف شده در برابر دید مریض قرار میگیره و اینجور احساسی بدست میده که جرم گیری باعث از بین رفتن لثه شده اگه تموم این اتفاقات قبلا انجام شده بوده ولی از دید مریض مخفی بوده.

پس نتیجه می گیریم که: این جرمه که ضرر داره نه جرم گیری.

هر چند وقت باید واسه جرم گیری به دندون دکتر مراجعه کنیم؟

حتما سالی یه بار جرم گیری رو در برنامه بهداشتی خود بذارین. البته بسته به نوع بزاق افراد جرم گیری می تونه زودتر یا خیلی دیرتر لازم باشه.

یادتون باشه با روش درست مسواک زدن تشکیل جرم رو به کمترین حد ممکن خواهید رساند.

اگه در موقع مسواک زدن دیدید که از ناحیه از لثه هاتون داره خون میاید بدونین که اون ناحیه دچار مشکله و به دندانپزشک خود مراجعه کنین .به ناحیه ای که خون میاید بیشتر مسواک بزنین و از خونریزی اون نترسین . مطمئن باشین که با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن خونریزی به مقدار زیادی کاهش پیدا می کنه.

اگه جرم زیادی داشتین و بعد از جرم گیری دندانهایتان به سرما و گرما حساس شده نگران نباشین به زودی کلکش کنده میشه و واسه کاهش سریعتر حساسیت می تونین از خمیر دندون و یا دهانشویه ضد حساسیت استفاده کنین.

به کار گیری خمیر دندانه های ضد جرم به درد بخوره؟

خیر، جرم با مسواک و خمیر دندون پاک نمی شه و واسه این منظور از دندانپزشکان باید کمک گرفت، ً خمیر دندانه هایی که به عنوان ضد جرم معرفی شدن دارای مقادیر خیلی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه های رسوب کرده بر دندون رو که زنگ( Stain) اسمشه، تمیز می کنن و استفاده همیشگی از اونا پیشنهاد نمی شه. این خمیردندانها، به دلیل دارا بودن مواد ساینده زیاد،ایجاد خراشهای بسیار ظریف بر سطح دندانه ها کرده و زمینه رو واسه تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی جفت و جور می کنن.

پورتال رنگی _ اطلاعات کامل درباره جرم گیری دندون / جرم گیری دندون

منبع: آسمونی

منبع :

Leave a Comment