اطلاعات مفید درباره بیماری کبد چرب | بیماری

اطلاعات به درد بخور درباره مریضی کبد چرب
انباشته شدن چربی در سلولای کبدی می تونه به التهاب این سلولا منجر شه. کبد نقش مهمی در سوخت و ساز و شکستن چربیا در بدن داره. در صورت بروز مشکل در اون، چربی در کبد رسوب کرده و موجب بروز کبد چرب می شه.
یکی از فعالیتای مهم کبد، ذخیره سازی و سوخت و ساز چربیا در بدنه. کبد طبیعی شامل حدود پنج گرم چربی در ۱۰۰ گرم وزن خود هستش. هر گاه مقدار چربی بیشتر از پنج درصد وزن اون زیاد شه به این حالت «کبد چرب» می گن.
کبد چرب، مریضی شایعی در جامعه س و در نتیجه خیلی از مریضیا و یا حالتای تغذیه ای در بدن ایجاد می شه. انباشته شدن چربی در سلولای کبدی می تونه به التهاب این سلولا منجر شه. کبد نقش مهمی در سوخت و ساز و شکستن چربیا در بدن داره. در صورت بروز مشکل در اون، چربی در کبد رسوب کرده و موجب بروز کبد چرب می شه.
چاقی و مشکل در چربیای خون، مریضی دیابت، مصرف مشروبات الکلی، بدغذایی و سوء تغذیه، مصرف بعضی از داروهای کورتون دار مثل پردنیزولون، داروهای ضد تشنج مانند اسیدوالپروئیک و مصرف کشکی و هردم بیل هورمونا از جمله علل دچار شدن به مریضی کبد چرب هستن.
علایم و نشونه های کبد چرب
در مریضی کبد چرب، کبد معمولا علامت خاصی نداره و به دنبال انجام آزمایشات دوره ای، مشکل در آنزیمای اون مشخص می شه و یا این که در زمان انجام سونوگرافی به علل دیگه، دچار شدن به کبد چرب هم تشخیص داده می شه. البته مشکلات آنزیمی در کبد چرب معمولا خفیفه و در بیشتر موارد موجب افزایش کوتاه در آنزیمای کبدی می شه. در بعضی موارد این مریضی با علایمی مانند خستگی و احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم همراه س.
درمان کبد چرب
مهم ترین روش درمانی در این مریضی، رفع دلیل زمینه ای بروز بیماریه. کاهش وزن در افراد چاق، ترک مصرف مشروبات الکلی، کنترل مریضی دیابت، کاهش چربی های خون و تغییر در روش زندگی و انجام فعالیت بدنی مهم ترین اصول درمان این بیماریه. در صورت درمان کبد چرب میشه مانع پیشرفت ضایعه کبدی شد.
کبد چرب قابل درمانه؟
آری. با کم شدن وزن (در افراد چاق) یا تغییر در روش زندگی (افزایش فعالیت جسمی، پیاده روی و …)، اصلاح رژیم غذایی، قطع مصرف مشروبات الکلی، کنترل دقیق قند خون با کمک دکتر میشه در جهت درمان این مریضی نتیجه مطلوبی رو به دست آورد.

در بعضی موارد جهت کنترل این مریضی به خاطر شدید بودن آسیب، از دارو استفاده می شه. داروهایی مثل اورزوداکسی کولیک اسید، ویتامین E و متفورمین هم در درمان اون استفاده میشن. البته ذکر این نکته لازمه که بر خلاف تجویز دارو، هنوزم کاهش وزن و تغییر در روش زندگی از ارکان اصلی درمان مریضی کبد چرب هستن.
کبد چرب مریضی خطرناکیه؟
در بیشتر موارد این مریضی خطرناک نیس. در صورت درمان نشدن به موقع در درازمدت مقادیر زیادی چربی در کبد رسوب می کنه و موجب بروز التهاب کبدی می شه. این مریضی ممکنه موجب دچار شدن به سیروز در کبد شه پس نباید نسبت به این آسیب بی خیال نسبت به موضوع بود. مصرف بعضی از داروها مانند داروهای ضد فشار خون متیل دوپا، داروهای مسکن مثل ایندومتاسین و … و داروهای ضد افسردگی از جمله ایمی پرامین می تونه به مشکل در آنزیمای کبدی منجر شه که با قطع اونا، اندازه آنزیما طبیعی می شه.
الکل و کبد چرب
در تحقیقات انجام شده نقش مصرف الکل در دچار شدن به کبد چرب، در آدم و حیوانات به اثبات رسیده. مصرف همزمان الکل و غذاهای پرچرب این حالت رو شدید شدن می کنه. کبد چرب به طور شایع، به دنبال مصرف مقادیر کم یا زیاد الکل، حتی به مدت زمان کوتاهی، دیده می شه.

رسوب چربی در کبد می تونه دلیل خستگی، ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم و بزرگی کبد شه. در موارد شدید، زردی هم عارض می شه. باید توجه داشت که بی توجهی به ضرورت قطع مصرف الکل می تونه دلیل تخریب جدی کبد شه.
دیابت شیرین
یکی از مهم ترین علل بروز مریضی کبد چرب، مریضی دیابت یا مریضی افزایش عجیب قند خونه. دیابت یا مریضی قند یکی از مریضیای شایع در جهان حساب می شه. مریضی دیابت به دو دلیل در بدن ایجاد می شه؛ یکی مشکل یا مشکل در هورمون انسولین – که از غده لوزالمعده آدم ترشح می شه- و دوم مشکل در جذب و مصرف انسولین به وسیله سلول بدن به دلیل مقاومت به اون هستش.
اگه سطح گلوکز خون به علل جور واجور به طور عجیب بالا باشه، مریضی دیابت با علایم و نشونه های مانند پرادراری و دفع ادرار بیشتر از اندازه در شب، نوشیدن مایعات زیاد واسه رفع تشنگی شدید و خستگی بیشتر از اندازه بروز می کنه. دیابت شکلای جور واجور مختلفی داره که شایع ترین شکلای جور واجور اون، دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به انسولینه که در اثر ترشح نشدن انسولین ایجاد می شه و بیشتر در کودکان، نوجوانان و کلا در افراد زیر ۳۰ سال شایعه.

در دیابت نوع دوم یا دیابت غیر وابسته به انسولین، انسولین ترشح می شه ولی به عللی موثر واقع نمی شه. این نوع دیابت به دیابت بزرگسالان هم معروفه. افراد بالای ۴۰ سال، کسائی که استعداد چاقی دارن و آدمایی که در خونواده اونا سابقه دیابت هست، بیشتر از بقیه در برابر این نوع از دیابت هستن.
دیابت اگه خوب کنترل نشه، مشکلات زیادی رو واسه مریضی بوجود میاره. یکی از این مشکلات کبد چربه. کبد چرب در دیابت نوع یه شایع نیس ولی در نصف مبتلایان به دیابت نوع دو دیده می شه. دلیل ترشح چربی در کبد مبتلایان به دیابت قندی نوع دو، افزایش اسیدهای چرب با منشأ غذایی و متابولیسم مواد نشاسته ای و تبدیل اونا به اسیدهای چربه.
دیابت بیماریه که الان قابل درمان نیس ولی قابل کنترله. با کنترل این مریضی از مشکلات اون جلوگیری می شه. هدف از درمان این مریضی، حفظ قند خون در دامنه طبیعیه و یکی از راه های درمانی اون، کنترل رژیم غذاییه. اگه چاق هستین، کم جنب و جوش هستین و سابقه دچار شدن به دیابت در خونواده مخصوصا مادر و پدر دارین در برابر دچار شدن به کبد چرب هستین.
مشکلات چربی خون
افزایش چربیای خون می تونن منتهی به دچار شدن به کبد چرب شن. مشکلات چربی بیشتر در افراد چاق و با سابقه مریضی دیابت در خونواده همراه س ولی در بعضی افراد لاغر هم به دلیل سابقه خانوادگی دیده می شن.
به خاطر کاهش چربیای خون رعایت نکاتی مانند کاهش مصرف چربی اشباع شده در غذای مصرفی، پاک کردن کالریای اضافی، افزایش مصرف فیبرهای غذایی، قطع مصرف الکل، قطع مصرف دخانیات، وجود برنامه منظم ورزشی و مصرف بیشتر ماهی سفید الزامیه.
چاقی و کبد چرب
کبد چرب در افراد چاق شایعه و در ۸۰ تا درصد موارد چاقی بیشتر از اندازه دیده می شه. عواملی چون نبود تکامل جسمی، پیشرفت تکنولوژی، زندگی ماشینی، شهرگرایی، تن آسایی، رفاه مادی، مصرف کشکی و هردم بیل مواد غذایی موجب شده تا چاقی روز به روز بیشتر شه. براساس قد و سن افراد میشه وزن ایده آل رو از روی جداول بررسی کرد. وقتی که انرژی ورودی زیادتر از اندازه مصرفی باشه، کالری اضافه در بافت چربی ذخیره می شه و اگه این حالت دراز مدت باشه، فرد چاق می شه.
افراد چاق نسبت به افراد دارای وزن طبیعی نسبت به بو یا مزه غذا به اندازه بیشتری جواب میدن. باید توجه داشت که زیاد خوردن یه دلیل مهم چاقیه ولی تنها دلیل نیس بلکه عوامل دیگری مانند اثرات محیطی، فرهنگی و ژنتیکی همه در بروز چاقی دخالت دارن.
واسه کاهش وزن در قدم اول باید به روش زندگی فرد توجه داشت و رژیم غذایی با محدودیت کالری رو به اجرا درآورد ولی رژیمای غذایی سخت و غیر قابل تحمل مناسب نیس. مشکل کلی در درمان چاقی، کاهش وزن نیس بلکه حفظ وزن کم شده. بدیش اینه تعداد معدودی از بیماران به طور دایم کاهش وزن خود رو حفظ می کنن. به طور کامل مشخصه که دیابت و بالا بودن چربی خون در افراد چاق هم دیده می شه و این دو عامل در دچار شدن به کبد چرب کمک موثره.
نقش ورزش در کاهش وزن
انجام تمرینات ورزشی خاص گروه یا قشر خاصی از جامعه نیس. افراد در همه سنین باید ورزش کنن. ورزش تاثیر جدی در جلوگیری از دچار شدن به خیلی از مریضیا و حفظ سلامت و حتی روح آدمی داره. وزن ایده آل با تمرینات ورزشی، تنها همراه با یه رژیم غذایی مناسب و درست به دست میاد. ورزش، هر چند به اندازه کم ولی همیشگی و روزانه در طول یه سال موجب کاهش وزن زیادی در افراد چاق می شه.
دستورات زیر رو در ورزش کردن رعایت کنین:
فعالیتای ورزشی خود رو به صورت منظم و مرتب به اجرا درآرین. انجام تمرینات ورزشی پراکنده و بدون نظم واسه شما فایده ای نداره. بهتره در زمانای معینی از روز به ورزش بپردازید. زمان مناسب ورزش، صبحا پس از برخاستن از خواب و قبل از خوردن صبحونه س. واسه این که انجام فعالیتای ورزشی دلیل تاخیر در رسیدن شما به محل کارتون نشه، زودتر بیدار شید و یا پس از ادای نماز صبح نخوابید.
ورزش نه فقط وزن اضافی بدن شما رو کم می کنه، بلکه قدرت عضلات شما رو هم بهتر کنه.این قانون کلی رو هیچوقت یادتون نره «از فشار آوردن زیادتر از اندازه به خود» دوری کنین. فعالیتای ورزش خود رو از مقادیر کم شروع کنین و کم کم بر اندازه اون اضافه کنین. شما باید آستانه خستگی خود رو بشناسین. خودتون رو بیش ازحد خسته نکنین.
علل متفرقه دچار شدن به کبد چرب
باید توجه داشت که مسمومیت با بعضی سموم و حلالا می تونه به بروز کبد چرب به شکل خطرناک منجر شه. مصرف خوراکی بعضی داروها مثل تتراسیکلین، اسیدوالپروئیک و آمیودارون و مواد کورتون دار از علل کبد چرب هستن.

رژیم غذایی و چند دستور بهداشتی
ورزش و حفظ تناسب عمومی بدن و حفظ وزن در حد مطلوب خیلی مهمه. چربیای اشباع شده رو از رژیم غذایی حذف واز مصرف شیر و ماست پرچرب دوری کنین و به جای مصرف کره و روغن حیوونی از مارگارین یا روغنای مایع با چربیای اشباع نشده بهره ببرین و در پختن غذا از دست کم مقدار روغن استفاده کنین.
مصرف جگر، مغز، قلوه و کله پاچه، شیرینی جات و تنقلات ممنوعه. میوه جات و سبزیجات بیشتری استفاده کنین. به سالاد خود سس اضافه نکنین. آبلیمو چاشنی مناسبی واسه سسه. مصرف گوشت ماهی و مرغ از گوشت قرمز بهتره.
میشه چربی رو از برنامه غذایی حذف کرد؟
چربیا در بعضی از منابع غذایی مانند روغن و چربی دور و بر گوشت به سهولت قابل رویت هستن ولی ۶۰ درصد بقیه چربیا مثل چربی موجود در زرده تخم مرغ، شیر، دانه های غلات و آجیل قابل رویت نیستن. اندازه مصرف چربی هر فرد، تحت تاثیرعوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی و نژادی قرار داره. به هر حال در تموم غذاهای حیوونی مقدار زیادی چربی هست و غذاهای گیاهی شامل چربی کمتری هستن. چربیا به عنوان منبع تامین انرژی فشرده و دارا بودن ویتامین هایA، D، K، E واسه بدن لازمه پس نمیشه به صورت صد درصد چربیا رو از غذای خود حذف کرد.
منبع:konjkav.comLeave a Comment